konto firm

©2008 polmoney.pl
Jedynym bankiem, który dotychczas oficjalnie wycofał się kredytów hipotecznych we frankach jest Lukas Bank. Kolejne działania KNF będą dążyły w kierunku zaostrzenia kryteriów ich przyznawania i następne banki niewątpliwie wycofają je ze swojej oferty.

KNF działa w interesie klientów banków, którzy chcą nadal pożyczać w CHF (rata kredytu jest nadal dużo atrakcyjniejsza niż kredytu w złotówkach), gdyż banki coraz częściej mają kłopoty z wypłacaniem transz kredytów. Pomimo obniżki stóp procentowych w Szwajcarii do 2% waluty brakuje na rynku, a banki muszą ją pożyczać na wysoki procent. Może to w dłuższej perspektywie czasu doprowadzić do wstrzymania wypłacania kredytów (na celowniku KNF znalazł się już jeden bank, który nie wywiązuje się z wypłat).

Stanowisko Komisji Nadzoru Finansowego jest czytelne: nie macie franków szwajcarskich, nie oferujcie kredytów w tej walucie. Niewątpliwie powodem tak szybkich działa
ń są informacje napływające do KNF od samych klientów, których w ostatnim czasie było ponad 5000.

Adam Wójcik
Napisz do autora
Dodano: 11.11.2008; 20:25

Tekst zawarty na stronie jest własnością jego autora i chroniony jest prawem autorskim
Kopiowanie oraz rozpowszechnianie bez zgody autora zabronione.
KNF dobiła kredyty we frankach


Załamanie na rynku kredytów hipotecznych udzielanych we frankach szwajcarskich stało się faktem. Powodem takiego stanu rzeczy jest brak tej waluty na rynku. W czwartek (tj. 6 listopada 2008) KNF zaleciło bankom, które mają w swojej ofercie kredyty hipoteczne w CHF, wycofanie ich ze swojej oferty. Tylko dwa banki skłonne są jeszcze do pożyczania w tej walucie i to na 100% inwestycji (BOŚ i Polbank). Pozostałe banki tylko teoretycznie oferują kredyty we frankach, ponieważ w praktyce wymagają wysokiego wkładu własnego, a marże są zaporowe. Klienci muszą się również wykazać wysoką zdolnością kredytową oraz dużą cierpliwością, gdyż decyzje o jego przyznaniu są przeciągane.
Bez Tytułu statystyka
konto firm